Podróże marzeń

First day of summer time to start!
Jak byłam mała marzyłam o podróży na koniec świata. Potem te marzenia lekko się skomplikowały, bo dowiedziałam się, że ziemia jest geoidą, czyli spłaszczoną kulą i końca nie ma. Dalekie podróże skierowałam wtedy na nieco krótsze odległości. W mig pokochałam Afrykę. Wiecie, za te wszystkie zwierzątka. Miałam 5 lat i nie wiedziałam, że dzikie zwierzątka nie są takie słodkie jak mogłoby się wydawać. Gdy dowiedziałam się, że lwy nie bronią zwierzątek tylko je konsumują skierowałam moje horyzonty na Australię. Potem nieco przeraziłam się mojej największej fobii z dzieciństwa –  pająków. Totalnie zauroczyła mnie Ameryka i część Azji, nadal tak jest. Ale nie chodzi mi w dzisiejszym wpisie jedynie o kontynenty, chodzi mi tutaj o bliskie kontakty z ludźmi i naturą. Otóż w Ameryce polubiłam:

Kostarykę – ogromne plaże, rozgrzane do czerwoności wulkany i mnóstwo parków skłania do przywitania się z ludźmi z Kostaryki.

Kostaryka to kraj, gdzie nie ma wojska, 25 procent powierzchni zajmują parki narodowe, w rzekach pływają krokodyle, a w powietrzu królują kolibry. Przed wami kilka króciutkich faktów o tym ciekawym miejscu na świecie. Mieszkańcy Kostaryki nazywają siebie tico (jeśli chłopak) lub tica (jeśli dziewczyna). Dla wszystkich cudzoziemców zarezerwowano określenie „gringo” i nie należy się za to obrażać. Ot, taki miejscowy kulturowy szczegół. Już po krótkim pobycie sami zaczniecie przyjmować tutejszy sposób mówienia – Kostarykan będziecie nazywali „tici”, kawę – „cafecito” i ogólnie w waszym języku pojawi się mnóstwo zdrobnień. Przestaniecie również odpowiadać „nie ma za co”, gdy ktoś wam za coś podziękuje.

W Kostaryce jest aż 112 wulkanów, które mamią miłym dla oka widokiem błękitnej laguny. Lepiej nie ulegać pokusie i nie próbować się w nich kąpać – woda może być lodowata i zawierać wiele metali ciężkich. Co więcej, brzeg i dno kraterów to istne grzęzawisko i sama próba podejścia bliżej może zakończyć się byciem zassanym przez gęstą maź.

Kostarykę zamieszkuje wiele gatunków jadowitych skorpionów i węży (np. niezwykle niebezpieczny grzechotnik straszliwy). Wytrząsanie pająków z butów jest tutaj normalną poranną procedurą. Podobnie jak wymiatanie z kabiny prysznicowej węży boa.

Małpy są nieodłącznym elementem kostarykańskiego krajobrazu – łażą po drzewach, krzyczą i kradną jedzenie ze stołów. O ile wyjce są zupełnie niegroźne i jedyne, czym uprzykrzają ludziom życie to, jak nazwa wskazuje, głośne wycie o poranku i zachodzie słońca, to małpki kapucynki mogą być poważnym problemem. Turystom niezwykle podobają się ich miłe mordki, długie ogony i to jak proszą o jedzenie. I tu powinna zapalić się czerwona lampka – wyjście z samochodu z paczką ciasteczek spowoduje, że momentalnie obsiądą was nawet dziesiątki małp. Zupełnie nie boją się kobiet, więc jeśli nie ma obok was mężczyzny, a jeszcze lepiej mężczyzny z kijem, lepiej w ogóle nie wychodźcie z samochodu trzymając jakiekolwiek jedzenie w dłoni.

Pierwszym zagrożeniem w nieznanych rzekach są krokodyle, które dzięki objęciu ochroną stały się niezwykle powszechne. Farmerzy skarżą się, że ich krowy nie mogą spokojnie napić się wody, ale za to turyści dostają ciekawy pokaz. Inny problem to same rzeki, które potrafią kilka razy w ciągu dnia zmienić swój bieg. Wyobraźcie sobie, że przypłynęliście łódką na środek rzeki, przywiązaliście ją, wskoczyliście do wody i cieszycie się relaksem. Nagle dostajecie łódką w głowę albo zmienny prąd znosi ją i rozbija o kamienie.

W Kostaryce zabrania się wywozu i wwozu owoców, warzyw, kwiatów, roślin i dzikich zwierząt. Wszystko po to, by chronić miejscową przyrodę – historia zna przecież przypadki, gdy zawleczone z drugiego końca świata zwierzę zniszczyło lokalny ekosystem (np. króliki w Australii). Nie wolno też zabijać żadnych zwierząt – nawet krokodyli i jadowitych węży (no chyba że w obronie życia). Nurkując nie należy podejmować prób zaprzyjaźniania się z rybami – mogą być jadowite, jak np. szkaradnica, której ukłucie jest groźne dla człowieka. Niektóre ryby, np. ognica pstra, nie tolerują obecności nurka w ich pobliżu i potrafią zaatakować jadowitymi kolcami. Rekiny nie są tak niebezpieczne, jak przyjęło się uważać – warto jednak pamiętać, by nie pływać w głębokiej wodzie o wschodzie, wieczorem lub w nocy i nie przekraczać głębokich rzek w miejscach, gdzie spotykają się z oceanem.

Tekst vampiirike o rzeczach, których nie powinno się robić w Kostaryce

Podobny obraz
Brazylię – tego kraju nawet nie trzeba nikomu przedstawiać. Niezadowoleni Indianie z wycinki drzew w największej dżungli świata tańczą i hulają dzień i noc! Oczywiście oprócz Amazonki możemy liczyć na plaże i różne bary, wodospady i przeróżne formy rozrywki. Poza tym czuję się w połowie Brazylijką, ale o tym, kiedy indziej.
Tutaj macie bardzo ciekawą stronę o Brazylii, a nawet nie tylko. Możecie wybrać tam jakiekolwiek państwo chcecie, a wyświetli wam się milion ciekawych myśli od ekspertów z całego świata.
Brazylia to ojczyzna samby, kraina pięknych krajobrazów, ale i kraj borykający się z licznymi problemami. Poznaj 10 faktów na temat Brazylii. 
1. W Brazylii nadal mieszkają plemiona indiańskie.
2. Rok szkolny kończy się w grudniu, a w styczniu są wakacje.
3. Kraj ten zamieszkuje około 1 900 000 Polaków. Nie trudno znaleźć tam mówiących po Polsku.
4. Główną religią jest Katolicyzm, aż 63%.
5. Pełna nazwa kraju to Federacyjna Republika Brazylii.
6. Średnia roczna temperatura wynosi 24°C. Gorrrąco!
7. Nie licz na bardzo tanie zakupy. (Za chleb zapłacisz 3 zł)
8. „Z” jak Zika i zagrożenie zdrowia. Należy strzec się przed tą chorobą.
9. Nazwa państwa wywodzi się od drzewa brasil, z którego wytwarzano barwnik do farbowania tkanin.
10. Pierwotnie Brazylia nazywała się Pindorama.  :lol:
11*. Brazylijczycy uwielbiają rozmawiać. Nie potrafią siedzieć w milczeniu. Zupełnie jak ja!  :mrgreen:
Znalezione obrazy dla zapytania japonia wiśnia tapety
Natomiast w Azji spodobała mi się jedynie, ale to już tak na serio bardzo, bardzo, Japonia. Uwielbiam japońskie wiśnie. Wszelkie tapety na technologii mam wypełnione fotkami ze święta japońskiej wiśni.
Wiedza przeciętnego Kowalskiego na temat Japonii ogranicza się do kilku podstawowych faktów – większość z nas wie, że stolicą kraju kwitnącej wiśni jest Tokyo, potrawą narodową jest sushi, a w kraju tym, częściej niż w jakimkolwiek innym, dochodzi do trzęsień ziemi. Szkoda jednak, aby na tym kończyła się nasza wiedza o tym fascynującym państwie. Tradycje, kultura i historia Japonii kryją w sobie znacznie więcej interesujących faktów – oto kilkadziesiąt, naszym zdaniem, najciekawszych z nich.
1. Czwórka to japoński odpowiednik pechowej u nas trzynastki. W japońskiej mitologii cyfra cztery symbolizuje śmierć, więc mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni starają się unikać jej jak ognia, i to do tego stopnia, że nawet pomijają ją na przyciskach w windzie, bardzo rzadko też spotyka się produkty pakowane po cztery.
2. Motto kraju – „Pokój i Postęp”.
3. W Japonii zużywa się więcej papieru do drukowania mang niż do produkcji papieru toaletowego.
4. W japońskiej kulturze ważne miejsce zajmują … kapcie. Są one używane nie tylko tylko do chodzenia po domu, ale także po szkole, muzeum czy nawet restauracji. Japończycy mają także specjalny rodzaj kapci, który zakłada się na wizytę w toalecie! Jeśli będąc kiedyś w Japonii napotkacie przed sobą rząd kapci, nie zastanawiajcie się długo, tylko je załóżcie.
5. Japońskie jedzenie jest uważane za najbardziej pożywne i zdrowe na świecie.
6.Uważa się za niegrzeczne okazywać oznaki sympatii ukochanej osobie publicznie. Nie wypada nawet trzymać się za ręce.
7. Zielone światło nazywa się „blue”.
8. Wskaźnik przestępczości w Japonii jest jednym z najniższych na świecie. Niespotykane są tam także akta wandalizmu.
9. W Japonii obowiązuje lewostronny ruch.
10. W języku japońskim, uznaje się za niegrzeczne powiedzieć słowo „nie” w sposób bezpośredni.
11*. Niegrzecznie jest podrzeć papier, w który zapakowany jest prezent.
Ciekawe strony poświęcone Japonii: (Źródła)
Znalezione obrazy dla zapytania nowa zelandiaGdy porzuciłam swoją dziecięcą fobie powróciłam do widoków Australii, a w tym:
Nowej Zelandii – „Kraj Długiej Białej Chmury”, państwo wyspiarskie położony na półkuli południowej, w Oceanii.
Pierwszymi mieszkańcami Nowej Zelandii byli Maorysi, którzy tysiąc lat temu przybyli na Wyspę Północną z innych wysp Polinezji. W 1642 roku holenderski podróżnik Abel Tasman zbliżył się do zachodnich wybrzeży Aotearoa – Kraju Wielkich Białych Chmur, bo tak Maorysi do dzisiaj nazywają swoją ojczyznę. Kiedy jego pierwsza szalupa została zaatakowana przez wojowniczych tubylców i zginęli czterej ludzie, Tasman odpłynął rezygnując z dalszego poznawania tego kraju. Dopiero sto dwadzieścia siedem lat póżniej, w 1769 roku brytyjski podróżnik i odkrywca James Cook wraz ze swoimi żeglarzami wylądował w Nowej Zelandii i od tego czasu datuje się kolonizacja tego kraju.
Przez kilkadziesiat lat nie było formalnej zgody między Maorysami a europejskimi, głównie brytyjskimi kolonizatorami. 6 lutego 1840 roku podpisany został między 500 przywódcami maoryskich plemion a reprezentacją brytyjskiej korony „Traktat Waitangi”, który przez historyków uważany jest za dokument tworzący Nową Zelandię. Każdego roku w dniu 6 lutego obchodzone jest święto narodowe „Waitangi Day”. Mimo traktatu dochodziło między tubylcami a kolonizatorami do wielu zbrojnych potyczek, które w II poł.XIX wieku przekształciły się w dwie krwawe wojny przegrane przez Maorysów. Od 1856 r. Nowa Zelandia miała własny rząd w ramach brytyjskiej kolonii. W 1907 r. uzyskała status Dominium a od 1947 r. stała się w pełni niepodległym krajem.

Nowa Zelandia, mimo, że leży w odległej Oceanii, jest typowym krajem zachodnim i na wskroś „europejskim”, bo przecież w większości zamieszkała jest przez Brytyjczyków. Wybierając się do kraju kiwi, warto jednak pamiętać o mniej lub bardziej istotnych różnicach i poznać kilka, być może cennych, informacji:

   Czas. W Nowej Zelandii zima jest w środku europejskiego lata i odwrotnie, więc np. w grudniu nie warto wybierać się tu w kożuchu. Dzień zaczyna się i kończy tutaj o 12 godzin wcześniej niż u nas. Wiosną, w związku ze sztucznymi przesunięciami czasu, różnica ta wynosi 10 godzin. Po przylocie do Aotearoa godziny te „znikają” z naszych życiorysów lecz odzyskujemy je po powrocie do kraju. Chyba, że ktoś chce pozostać tu na stałe i wtedy musi pogodzić się z tą „stratą” na zawsze!

    Pogoda. Ze względu na morski klimat pogoda bywa w ciągu dnia zmienna. Oprócz parasola lub kurtki przeciwdeszczowej warto pamiętać o zabraniu okularów przeciwsłonecznych, czapki i koniecznie kremów z filtrami ochronnymi, bowiem słońce bywa tu bardzo silne.

  • Nowa Zelandia jako pierwsza na świecie dopuściła kobiety do wyborów parlamentarnych w 1893 roku;
  •   Nowozelandczyk Richard William Pearse dwa lata przed braćmi Wright odbył pierwszy lot samolotem. 31 marca 1902 r. na wykonanym przez siebie samolocie przeleciał 91 m nad polem w okolicach Timaru;
  •   Nowa Zelandia ma najwięcej na świecie pól golfowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, czyli ponad 400 na 3,7 mln ludzi;
  •   Auckland ma największą na świecie liczbę łodzi na jednego mieszkańca;
  •   William Hamilton, farmer z Canterbury, udoskonalił wykorzystywane w łodziach wodne silniki odrzutowe, wymyślił dźwig, kompresor powietrzny i maszynę do robienia sztucznych lodowisk.

Tekst Obieżyświata o Nowej Zelandii

Ciekawa strona poświęcona Nowej Zelandii: 
http://nowazelandia.lovetotravel.pl/

Odkąd polubiłam Europę zakochałam się w takich miejscach jak:

Znalezione obrazy dla zapytania włochyZnalezione obrazy dla zapytania włochyWłochy – kojarzą nam się głównie ze spaghetti, pizzą, papieżem, starożytną cywilizacją i rzecz jasna z głośnym stylem bycia. Włochy to także wspaniałe zabytki i piękne krajobrazy. Krystalicznie czysta woda, zatoki (chociażby Kalabrii) z szerokimi piaszczystymi plażami, malownicze urwiska skalne wpadające do błękitnych wód Morza Tyrreńskiego, a w głębi lądu wzniesienia pogórza apenińskiego ze szczytami Sila na północy i Aspromonte na południu.

Ciekawostką jest fakt, że w wielu językach europejskich nazwa tego państwa brzmi Italia, a dla nas – Polaków to po prostu Włochy. Etymologia tego określenia wywodzi się z czasów słowiańskich. Na grunt polski  przyjęta została od Niemców, którzy ludy celtyckie i romańskie nazywali Walahami. Wśród Słowian rozprzestrzeniła się nazwa „Wołch”, a po przestawieniu liter „o” i „ł” otrzymaliśmy wyraz używany do dziś, czyli „Włoch”. Tak właśnie nazywano mieszkańców Półwyspu Apenińskiego.
Kuchnia włoska to jedna z dwóch najbardziej popularnych kuchni europejskich obok kuchni francuskiej. Charakteryzuje się korzystaniem z dużej ilości warzyw i przypraw takich jak oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek, rozmaryn, a także używaniem parmezanu. W kuchni tej dość powszechnie stosuje się też oliwę, pomidory oraz cebulę i czosnek, a także oliwki. Kuchnia włoska wyspecjalizowała się szczególnie w potrawach mącznych oraz w rybnych i owocach morza.

Wenecja jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast we Włoszech Włochy to kraj przepełniony majestatycznymi zabytkami tak licznie przyciągającymi na wakacje turystów z całego świata. Odnajdziemy tu niepowtarzalne bogactwo wspaniałych dzieł od antycznych, greckich i rzymskich po średniowieczne, renesansowe, barokowe i współczesne. Poza kulturowym dziedzictwem Włoch specyficzny charakter dodaje także unikalna kultura, tradycja, kuchnia oraz urzekające krajobrazy i wspaniałe plaże.Najwięcej wycieczek turystów spragnionych wypoczynku kieruje się do otoczonej Alpami i bardzo malowniczymi dolinami pełnymi zamków- Doliny Aosty, do Apulii i okolic najpopularniejszego włoskiego jeziora Garda, gdzie panują doskonałe warunki do uprawiania widnsufringu. Apulia zachęca do wypoczynku urzekającymi krajobrazami, pięknymi plażami oblewanymi czystymi wodami morza oraz zacisznymi zakątkami. Pośród sadów i gajów oliwnych wyrosły luksusowe hotele, a także wspaniale zdobione katedry, imponujące zamki i pałace. Znaczna część wycieczek obejmuje także słoneczne Wybrzeże Kampanii, Wybrzeże Liguryjskie i Zatokę Wenecką oraz takie miejscowości jak Kalambria, Lacium z klasztorem Monte Casino. Ponadto licznie odwiedzane są włoskie wyspy: Sycylia, Sardynia, Capri z Laurową Grotą i skalistymi szczytami, Elba oraz wulkaniczna Ischias. Najpopularniejszymi miastami cieszącymi się ogromnym zainteresowaniem turystów jest Florencja, Mediolan, Rzym, Neapol i Wenecja.

Rzym Według legendy miasto zostało założone w 753 r. p.n.e. przez Romulusa na Wzgórzu Palatyńskim. W ciągu kolejnych pięciu stuleci Rzymowi udało się podporządkować sobie obszar całego Półwyspu. Miasto stworzyło najpotężniejszy organizm państwowy w basenie Morza Śródziemnego (republikę, potem cesarstwo). W okresie rozkwitu cesarstwa Rzym zamieszkały był przez ponad pół miliona ludzi. Na początku nowej ery miasto było jednym z największych ośrodków chrześcijaństwa. Po podziale cesarstwa na zachodnie i wschodnie w 395 r., Rzym przestał być stolicą kraju. Upadek miasta, który nastąpił w 476 r. przypieczętowały liczne najazdy plemion germańskich. W 754 r. miasto stało się stolicą Państwa Kościelnego. Przez kolejne kilkaset lat rozwój miasta hamowały konflikty papieży z cesarzami i najazdy. W XV i XVI w. Rzym stał się obok Florencji i Mediolanu głównym centrum kultury i sztuki renesansowej. W 1870 r. miasto zostało włączone do Włoch, stając się w 1871 r. stolicą kraju, zaś władzę papieską ograniczono do Watykanu.

Więcej tekstów o Włoszech znajdziecie tutajtutajtutaj i tutaj.

Podobny obrazGrecja - Uchodzi ona za idealny kraj do spędzania urlopów. W ciągu roku jest przeciętnie 300 słonecznych dni. I już tylko dlatego Grecję corocznie odwiedza kilkanaście milionów turystów a turystyka jest podstawą gospodarki kraju. Klimat i krajobrazy Grecji są rzeczywiście wyjątkowe. Wystarczy wspomnieć, że prawie 1/5 powierzchni Grecji stanowi blisko 3000 wysp, z czego 167 jest zamieszkałych, a ponad 80% jej powierzchni zajmują pasma górskie. Mimo że Grecy są zawziętymi strażnikami tradycji, udowadniają na każdym kroku, że potrafią się bawić. Zabytki, gorące słońce oraz przejrzyste morza sprawiają, że Grecja jest wymarzonym miejscem do odpoczynku i relaksu.
Wspaniały przewodnik turystyczny od Traveliady
Romantyczne zachody słońca, krystalicznie czyste morze, wąskie uliczki na urokliwych wyspach i wysepkach, imponujące ruiny przypominające o czasach olimpijskich bogów i herosów, pyszne śródziemnomorskie jedzenie i najlepsze wino w roztańczonych tawernach, gorące noce i codziennie bezchmurne niebo. To zaledwie kilka powodów, dla których w Grecji można się naprawdę zakochać – kto był już tam choć raz wie, że w rzeczywistości jest ich znacznie, znacznie wiecej, bo kraj Homera to nie tylko piękne krajobrazy i smaczna kuchnia.
Świetne ciekawostki o Grecji od Topnaj.pl
  1. Kraj ten jest 2,4 razy mniejszy od Polski.
  2. Machanie otwarta dłonią uznawane jest za zniewagę.
  3. Język grecki zaczął być używany ponad 3 000 lat temu.
  4. Jest tam najwięcej na świecie muzeów archeologicznych.Biorąc pod uwagę bogatą historię i kulturę tego kraju, ciekawostka ta nie powinna nikogo zdziwić. Najpopularniejszym z tych muzeów jest Acropolis Museum, znajdujące się u podnóży Akropolu. Muzeum jest laureatem kilku nagród, ustanowiło też rekord odwiedzin w ciągu dwóch pierwszych miesięcy swojego funkcjonowania – wg. danych znajdujących się na stronie internetowej obiektu, podczas pierwszych 60 dni po otwarciu muzeum odwiedziło ponad pół miliona osób ze 180 krajów.
  5. Grecy stworzyli jedną z najstarszych zabawek na świecie: jo-jo. Powstało ono przynajmniej na 500 lat p.n.e.

Chorwacja - Klimat, przyroda, architektura, kultura charakterystyczna dla basenu Morza Śródziemnego, ale ze słowiańską duszą i nostalgią, kolory, zapachy, smaki sprawiają, że trudno zapomnieć Chorwację.

Jej kulturę kształtowały wpływy zachodnioeuropejskie, śródziemnomorskie oraz słowiańskie. Chorwaci jako Słowianie są serdeczni i przyjacielsko nastawieni do przybyszów. Polacy mogą się nawet nieźle porozumiewać z Chorwatami. Nie zapominajmy jednak, że mają w sobie coś z południowców. Głośno i ekspresyjnie mówią, obowiązkowo zaliczają popołudniową sjestę, a do życia budzą się wieczorem.

W czasie kiedy turyści poszukują całkiem nowych przeżyć, bardzo ważne jest aby im zaoferować programy całkowicie odmienne od typowych. Ponieważ na świecie coraz bardziej rośnie zainteresowanie badaniem świata podziemnego – należy wspomnieć, że w Chorwacji znajduje się prawie 7500 różnorodnych jaskiń, pieczar i grot.

Chorwacja została szczególnie obdarzona przez naturę: przyciąga turystów łagodnym klimatem, oszałamia uroczymi krajobrazami, zachwyca krystalicznie czystym morzem w malachitowym odcieniu i wciąż nieskażonym przez cywilizację środowiskiem naturalnym. Jej plaże należą do najpiękniejszych w Europie. Ludzie są tu szczerze życzliwi i gościnni, a kuchnia przepyszna.

Chorwacja to miejsce oszałamiających darów natury, nie zatłoczone plaże, najczęściej kamieniste oraz błękitne i ciepłe morze, zachwycające krystalicznie czystą wodą. Urocze zatoki, przylądki i wyspy stwarzają warunki do rozkosznych kąpieli, zaś urodę wybrzeża, wysp i zatoczek podkreśla bujna roślinność śródziemnomorska. Iglaste i bukowe lasy żyją w symbiozie z gajami oliwnymi i winnicami, a migdałowce i figowce, pinie, drzewa cyprysowe i palmy nadają wybrzeżu niepowtarzalny charakter. Wspaniałe zabytki zapewniły Chorwacji miejsce w kulturze europejskiej. Nie sposób wyliczyć wszystkiego, co na to zasługuje. Miasto – pomnik DubrownikSplit z Pałacem Dioklecjana, Bazylikę Eufrazego w Poreću, średniowiecznie centrum Trogiru, budynek teatru w Hvarze.

1. Macierzysta nazwa Chorwacji to – Hrvatska.

2. Około 90 % mieszkańców Chorwacji deklaruje się, jako katolicy.

3. Tuż po Irlandii, Chorwacja zajmuje drugie miejsce, jeżeli chodzi o emigrację swoich obywateli.

4. Chorwacja znana jest również, jako kraj tysiąca wysp. Dokładnie posiada 1244 wyspy, wysepki oraz rafy. Jednak tylko 50 z nich jest zamieszkanych.

5. W kraju tym istnieje tak wiele dialektów, że osoby mieszkające na północy mają ogromne problemy z porozumieniem się z mieszkańcami południa.

6. W Zagrzebiu istnieje Muzeum Zerwanych Związków. Najwspanialszymi pamiątkami w muzeum są pamiątki po osobach, które rozstały się ukochaną połówką.

7. Kamienie z wyspy Brać zostały użyte do budowy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

8. Słynny angielski poeta Lord Byron nazwał  Dubrownik ,,Perłą Adriatyku’’.

9. Golden Cape Beach to najsłynniejsza plaża na wyspie Brać. Na swoim krańcu zmienia kształt w zależności od siły i kierunku wiatru.

10. Vinkovci we wschodniej Chorwacji to najstarsze miasto w Europie. Ludzie żyją tam stale już od 9 tysięcy lat.

Twarde dane o Chorwacji

Podobny obrazFrancja - Czy można powiedzieć, że zwiedziło się Francję bez wycieczki do miasta nad Sekwaną? Czy można twierdzić, że zna się francuską kulturę, nie widząc Wieży Eiffla, nie zwiedzając Luwru, nie spacerując po ogrodach WersaluCentrum Pompidou, cmenatrzu Per Lasches? Czy można uważać, że wie się co nieco o Francuzach, gdy nie wtopiliśmy się w tłum w paryskim metrze, nie przysiedliśmy na skwerze z bagietką i serem. Ale zostawmy Paryż, udajmy się na poszukiwanie francuskiego ducha w innych miastach. W europejskiej Francji mamy 22 regiony, 96 departamentów oraz około 36.300 gmin. Ten podział powstał zaraz po Rewolucji Francuskiej jak wiele innych uregulowań formalnych i norm obyczajowych. Opierają się one o rewolucyjne hasła: Wolność, Równość i Braterstwo, z naciskiem na te dwa pierwsze.
Francuzi są snobami, nie bójmy się tego powiedzieć. Są jednak snobami w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Nie do końca jest prawdą, że nie chcą używać języka angielskiego. Wolą rozmawiać w ojczystym i nie ma w tym nic dziwnego. Jednak zdają sobie doskonale sprawę z tego, że turystyka przynosi im ogromne dochody i żeby turystów zadowolić, mówią po angielsku, a nawet włosku czy hiszpańsku. Mają świadomość swojej wartości, ale jak może być inaczej, skoro wydali na świat sławy literatury, malarstwa, rzeźby, muzyki, filozofii.

Podobny obraz

Należy tam częściej niż w Polsce używać zwrotów grzecznościowych: bonjour czyli dzień dobry, merci, czyli dziękuję, au revoir, czyli do widzenia. Kiedy jesteśmy na targu, w sklepie nie możemy dotykać owoców, warzyw ani kwiatów, chyba, że sprzedawca wyraźnie to zaproponuje. Jeśli jeszcze nie poruszymy tematu pensji naszego rozmówcy i nie podepczemy trawników, wszystko będzie w porządku.I te zasady obowiązują wszędzie bez względu na to, do którego z pięknych miast się udamy. Największe z nich, poza Paryżem, to: Marsylia, Lyon, Tuluza, Bordeaux, Strasburg, Lille, Nicea. Gdy przed oczami staje nam wspomnienie każdego z tych miast, nie ma już pewności, że jest tylko Paryż, a potem długo, długo nic. Każde z tych miejsc ma magiczny klimat i wiele do zaoferowania.

1. We Francji produkuje się 400 rodzajów serów.

2. Ulica Victor Hugo znajduje się w każdym mieście.

3. 34% Francuzów zna język angielski.

4. We Francji znajduje się najwyższy szczyt w Europie – Mount Blanc.

5. Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem na świecie – 75 mln turystów rocznie.

6. We Francji znajduje się wiele zamków, pałaców i dworów. Jest ich ponad 40 tys.

7. Lista francuskich wynalazków jest długa. Znajdują się na niej m.in. łódź podwodna, spadochron, balon, kalkulator.

8. Między godziną 12.30 a 14.30 jest czas przerwy w pracy. W tym czasie nieczynne są nawet urzędy i sklepy.

9. Na powitanie Francuzi całują się w policzki, zazwyczaj 2 lub 4 razy, zależnie od regionu. Zwyczaj ten panuje nawet wśród dalszych znajomych.

10. Wieże Eiffla maluje się co 7 lat.

Podobny obraz

Teksty o Francji tutaj i tutaj

Znalezione obrazy dla zapytania kosmosJednak najbardziej czarodziejską i wymarzoną podróż w moim życiu odbyłabym w kosmos. Chciałabym poczuć ten brak grawitacji i pustą przestrzeń. Nie musiałabym nawet wychodzić ze statku kosmicznego, wystarczyłoby poczucie tego pustkowia i te piękne widoki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>