Życie bez notatek to nie życie: Jak sporządzać i robić notatki?

20170511_165332

Prawie rok temu pisałam wam o sposobie spisywania myśli, o TUTAJ. Dzisiaj wiem trochę więcej, więc postanowiłam się z wami podzielić podobnym myśleniem, a mianowicie o robieniu notatek, ale w nieco bardziej profesjonalnej odsłonie. Ustalmy, że ten wpis to aktualizacja zeszłorocznego ze spisywaniem myśli.  :roll:

2,93 MB - https://play.google.com/store/apps/details?id=org.whiteglow.keepmynotes&hl=pl

149 MB – evernote

Każdy z nas miał styczność z różnymi rodzajami notatek, nawet poza szkołą. Zapominaliśmy co trzeba kupić, więc skrupulatnie notowaliśmy listę zakupów. A gdyśmy byli malutcy i nie obchodziła nas jeszcze ilość pieniędzy wydanych na zakupy bawiąc się w rodzinę, pisaliśmy na karteczkach kto, kim jest, ile ma lat, jaki ma zawód. Nieco później podpatrując odrabiania lekcji u starszej siostry zaczęliśmy zapisywać przedmioty dla każdej z naszych koleżanek, bawiąc się w szkołę. Następnie notatki służyły nam praktycznie do wszystkiego i były wszędzie: w zeszytach, notesikach, nawet na szafkach! Jak widać notatki są bardzo potrzebne do (prze)życia, ale trzeba wiedzieć jak je robić i jakie są ich rodzaje.
Zacznijmy, więc od samego początku, możecie notować!  :lol:

DEFINICJA NOTATKI

Notatka – krótki tekst o charakterze informacyjnym, nastawiony na przekaz danych, wyróżniający się zrozumiałością przedstawianych wiadomości: rzeczowością i zwięzłością. W notatce umieszczane są najważniejsze informacje w sposób skrótowy i uporządkowany. Gatunek ten przedstawia jakiś fakt, zawiera elementy streszczenia, opisu, opowiadania i charakterystyki. Tekst spójny i logiczny. Opowiada o tym, co wydarzyło się w przeszłości, planowane jest w przyszłości lub opisuje stan obecny.

I to czego się dowiedziałam dopiero teraz, a niezauważalnie się tego stosowałam tzn., że konieczne jest nadanie tytułu. Dlaczego niezauważalnie? Bo pisząc, np. notatkę o Bolesławie Chrobrym, zanim napisałam pierwsze słowo, z rozpędu pisałam u góry tytuł „Bolesław Chrobry”. Jak dużo można się dowiedzieć pisząc bloga!

Notatki mogą być różne: pisane, rysowane, malowane, w myślach… Ale dla lepszego uzmysłowienia sobie jaka może być notatka pozwoliłam sobie zaczerpnąć nieco informacji z Wikipedii.

Naczytałam się nieźle na temat rodzajów notatek. Na każdej stronie pisali praktycznie to samo, ale technicznie bardzo różnie. Na Wikipedii spisali z 10, a na innej stronie 3 rodzaje notatkowania. Po sprawdzeniu doszłam do wniosku, że napisali te same, tylko Wikipedia rozbiła to na kilka innych.  Postanowiłam, więc posłużyć się moim własnym zestawieniem. Podzieliłam rodzaje na dwie części: linearną i graficzną. 

Możecie kliknąć na odpowiedni rodzaj notatki, by się automatycznie przenieść do jej wyjaśnienia, ale możecie także najpierw przeczytać ogólne zasady robienia notatek i normalnie przejść przez wpis.  :-D

Liryczne
Graficzne
Cytat, wyciąg Wykres
Plan Tabela
Wyliczanie Metoda Cornella
Konspekt Schemat
Streszczenie Mapa myśli

JAK SPORZĄDZAĆ EFEKTYWNE NOTATKI?

A więc co zrobić, by twoje notatki pisało się szybko, czytało z przyjemnością, a uczyło dla własnej wygody i nie z przymusu? Na początku musisz wiedzieć po co notujesz. Czy tylko dla siebie, czy dla innych? Czy tylko do zdania tego egzaminu czy na swój własny pożytek? Żeby cię zmotywować przygotowałam alternatywną historyjkę odpowiadającą na pytanie: Dlaczego uczę się do tego sprawdzianu?

„Kiedy notatki zrobię dobrze, lepiej pójdzie mi ze sprawdzianem, dostanę lepszą ocenę, to mnie zmotywuję, będę uczyła się coraz lepiej, pójdę do następnej lepszej szkoły, zdobędę wyższe wykształcenie, będę lżej pracowała, więcej zarabiała, będę miała wspaniałą rodzinę i niesamowity dom, pozostawię moim dzieciom wielki majątek. A to za sprawą jednej kartki z notatkami.”

Może nie przypadła wam ta historyjka do gustu, ale skłania do myślenia, kreatywnego myślenia i przede wszystkim do nauki. Taka krótka układanka potrafi zdziałać cuda w naszym mózgu, a co za tym idzie również i w umyśle.  :-D No ale przechodzimy dalej. Pisząc już notatkę uczymy się, zadbajmy więc o to, by była ona motywująco zaczęta, niesamowicie rozwinięta i wykańczająco zakończona. Pisząc już uczymy się, zatroszczmy się, więc o to by nauka była przyjemna i efektywna.

Zapamiętaj! Ucz się całym mózgiem. Mózg jest podzielony na dwie części zgodnie z grafikami poniżej. Jeżeli będziemy pisać równo, bez akapitów, kresek, kropek, kolorów, rysunków prawa półkula nie będzie chciała przyswajać wiedzy i nauka będzie nudna oraz wolniejsza. Jeżeli za to przedobrzymy nasza lewa półkula będzie wyłączona, a prawa będzie wołać „O jaka ładna chmurka mi wyszła, a jaki śliczny baranek, nie uczmy się tego, idźmy na dwór, na łąkę poszukać białych łowieczek…”. Ten scenariusz jest mocno wyolbrzymiony, ale chociaż połowa z tych myśli może się zdarzyć!

Znalezione obrazy dla zapytania półkule mózgu

Podobny obraz

Jak więc trafić w złoty środek?

Cytat, wyciąg
Plan
Wyliczanie
Konspekt
Streszczenie

Wykres
Tabela
Metoda Cornella
Schemat
Mapa myśli

  • schematyczna
  • klasowa
  • urzędnicza
  • nota bibliograficzna
  • terminologiczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>