Jak rozbudowywać i streszczać teksty

Jak rozbudowywać
Ten post prawdopodobnie zainteresuje każdego. Nie tylko blogerów. Od wielu, wielu lat miałam ogromny problem z rozwinięciami swoich myśli. Zawsze gdy cokolwiek mówiłam była to krótka opowiadanka. Listy na polskim potrafiłam zmieścić w 3 zdaniach. Z tym problemem zwróciłam się do mojej ukochanej korepetytorki z chemii (mojej siostry). Opowiedziała mi pewną anegdotkę (uwielbiam jej historyjki), którą wam teraz szybko i krótko (jak to dawna ja) opowiem.
Gdyby Sienkiewicz wiedział, że tylko on przeczyta swoje książki pewnie zmieścił by je w kilku stronach.
Gdy piszesz cokolwiek pogrupuj sobie treść na kilka mniejszych kategorii i wtedy wywal wszystko, co masz w głowie. Następnie z każdego wyrazu czy frazy ułóż zdanie. Po kilku razach wykonania takiego zadania takie rozwijania przyjdą wam automatycznie. Przykład: Alina, grabiec (z dramatu „Balladyna”)
„Alina była siostrą Balladyny, a grabiec jej kochankiem. „
„Balladyna po okrutniej zbrodni na Alinie nie poprzestała i wkrótce jej celem stał się Grabiec. Był on zwykłym pijakiem, który nie rozumiał świata dworzan. Prawdopodobnie nic nikomu nie powiedziałby o romansie z jej kochanką, lecz bohaterka musiała pozbyć się każdego kto wiedziałby o jej „wczorajszym” życiu. „
I tak oto moja wskazówka okazała się być pomocna.Jak rozbudowywać
Następnym punktem jest streszczenie wpisu. Mam nadzieję, że okaże się być pomocna, choć nigdy z tym nie miałam problemu. Otóż czy kiedykolwiek widziałaś artykuł na 10000 słów? A czy przeczytałaś wszystko? Nie? To nie pisz tyle! Nie, żartuje pomogę ci. Otóż wyobraź sobie, że masz 3 minuty na streszczenie 3 stronicowego wypracowania. Co robisz? Wychwytujesz najważniejsze dla ciebie treści. Przykład: Jacek Stonoga – najważniejszy urzędnik królestwa polskiego w 1936r. Pomagał biskupowi z miasta Hahijkowa przygotować chrzest dla Mieszka I. Kiedy został mężem Joli III Augustówny jego kuzyn Aligator I Małpa został mężem prezydentki Atakamy.
Notatka: 1936r –  Jacek Stonoga został najważniejszym urzędnikiem polski.
Im dłuższy tekst tym krótsze streszczenie. 

Jeden komentarz do “Jak rozbudowywać i streszczać teksty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>